„Zaczytany Dzień Ojca”

„Zaczytany Dzień Ojca”

W ramach ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo „TataTeżCzyta”, 23 czerwca na Placu Dąbrowskiego odbyło się plenerowe głośne czytanie.

Gośćmi specjalnymi wydarzenia byli tatusiowie, którzy udowodnili, że wspólne czytanie to doskonały sposób na spędzanie czasu z dziećmi. W rolę lektorów wcielili się Kamil Świtała, Burmistrz Zelowa, oraz Przemysław Majewski, Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Walewicach.

W spotkaniu uczestniczyły grupy „Żuczki” i „Krasnoludki” z Przedszkola Samorządowego nr 1 im. Marii Konopnickiej w Zelowie oraz grupa „Tropiciele” z Przedszkola Edukacyjnego im. Jana Amosa Komeńskiego w Zelowie.

Dzieci z dużym zainteresowaniem wysłuchały wierszy o rodzinie i zwierzętach mieszkających w zoo, a także bajki „Kapibara, ach ten strach!”. Mali uczestnicy odwdzięczyli się wspólnym śpiewem oraz recytacją wierszy.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały słodkie upominki. Nasi goście zostali natomiast obdarowani pięknymi laurkami i prezentami przygotowanymi z okazji Dnia Ojca.

Zwieńczeniem spotkania były wspólne zdjęcia oraz wyjątkowa atrakcja – przejście pod ścianą deszczu, czyli plenerową instalacją wodną, która sprawiła uczestnikom wiele radości.

Serdecznie dziękujemy naszym gościom za zaangażowanie i poświęcony czas, a przedszkolakom oraz ich wychowawczyniom za udział w wydarzeniu.

Mamy nadzieję, że akcja „TataTeżCzyta” na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń naszej Biblioteki i będzie inspiracją do wspólnego odkrywania radości płynącej z czytania.

Cała Polska czyta dzieciom 2026

Cała Polska czyta dzieciom 2026

„Czytanie – Mądrość – Siła”, czyli wyjątkowy tydzień z książką w Bibliotece w Zelowie

W ramach XXV Jubileuszowego Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie – Mądrość – Siła” Biblioteka w Zelowie wraz z Filiami w Wygiełzowie i Kociszewie zorganizowała wyjątkowe spotkania czytelnicze dla najmłodszych.

Wspólne głośne czytanie odbywało się zarówno w plenerze, jak i w bibliotekach, gromadząc dzieci, nauczycieli, seniorów oraz zaproszonych gości. W Zelowie grupy „Skrzaty” z Przedszkola Samorządowego nr 4 im. Jana Brzechwy oraz „Tropiciele” z Przedszkola Edukacyjnego im. Jana Amosa Komeńskiego miały okazję spotkać przedstawicielki różnych zawodów – kwiaciarkę, pielęgniarkę i dziennikarkę, które opowiadały o swojej pracy oraz przeczytały najmłodszym utwory polskich autorów.

W Filii Bibliotecznej w Wygiełzowie odbyły się międzypokoleniowe spotkania z książką, podczas których dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie wspólnie z seniorami z Klubu Seniora w Zalesiu odkrywali świat bajek, opowiadań i wierszy. Nie zabrakło również zabaw ruchowych oraz rozmów prowadzonych w radosnej atmosferze.

Równie ciepłe i pełne uśmiechu spotkanie odbyło się w Filii Bibliotecznej w Kociszewie. Dzieci z Oddziału Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Kociszewie z ogromnym zainteresowaniem słuchały czytanych bajek i wierszy o uczuciach, oglądały książki oraz aktywnie uczestniczyły w wydarzeniu.

We wszystkich placówkach spotkaniom towarzyszyły rozmowy o książkach, wspólne śpiewanie, recytowanie wierszy oraz mnóstwo pozytywnych emocji.

Dziękujemy wszystkim gościom, dzieciom, nauczycielom i uczestnikom za wspólnie spędzony czas oraz piękne chwile z książką.

Wydarzenia odbywające się w duchu hasła XXV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom „Czytanie – Mądrość – Siła” pokazały, że książka jest źródłem wiedzy, mądrości i wewnętrznej siły dla każdego pokolenia.

Dzień Matki

Dzień Matki

26 maja, z okazji Dnia Matki, w Bibliotece w Zelowie oraz Filiach Bibliotecznych odbyły się warsztaty kreatywne dla MAM – naszych Czytelniczek.
Podczas spotkania w Zelowie Panie własnoręcznie wykonały urocze koszyczki z papierowych kubeczków i kolorowych sznurków. Powstały także niezwykłe kwiaty z różnobarwnych wstążek. Uczestniczki poznały podstawowe techniki ich tworzenia – od odpowiedniego składania i zwijania materiału po formowanie płatków, dzięki czemu każda kompozycja nabrała wyjątkowego charakteru.

Te wyjątkowe kwiaty, które nigdy nie zwiędną, mogą stać się piękną ozdobą domu lub oryginalnym upominkiem dla bliskiej osoby.

W wydarzeniu w Filii Bibliotecznej w Wygiełzowie uczestniczyły mamy, które wspólnie spędziły miło czas podczas warsztatów. Panie wykonywały dekoracyjne magnesy z kwiatowymi wzorami, które stały się piękną pamiątką i ozdobą do zawieszenia.

Nie zabrakło również rozmów pełnych wspomnień i wzruszeń. Uczestniczki dzieliły się opowieściami o swoich mamach oraz rozmawiały o tym, jak dziś wygląda rola mamy.

W Filii Bibliotecznej w Kociszewie odbyły się warsztaty decoupage. Panie ozdabiały drewniane zakładki do książek motywami kwiatowymi, nadając im romantyczny, sielski i ponadczasowy charakter. Uczestniczki wysłuchały również wierszy poświęconych mamom, które oddały głębię uczuć i przywołały wzruszające oraz radosne wspomnienia.

Z okazji święta Filię odwiedziły także dzieci z Punktu Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Kociszewie. Najmłodsi z zainteresowaniem słuchali bajek i wierszy o mamie czytanych przez panią Izę, wspólnie spędzając czas w pełnej serdeczności atmosferze.

Dziękujemy wszystkim uczestniczkom za obecność i wspólnie spędzony czas.

„I Ty możesz zostać pisarzem”

„I Ty możesz zostać pisarzem”

W ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz” 8 maja w Bibliotece Publicznej w Zelowie odbyło się spotkanie autorskie połączone z warsztatami twórczymi dla dzieci.

Gościem wydarzenia był Piotr Kulpa – pisarz, poeta, muzyk oraz animator kultury. Artysta tworzy i wykonuje autorskie piosenki, grając na gitarze, ukulele, harmonijce ustnej oraz instrumentach perkusyjnych.

Autor opowiadał o swojej twórczości oraz o inspiracjach do napisania książek, m.in. „Ciepełko”, „Ciepełko: Oddech zimy” oraz „Hala i Bas”. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały opowieści pisarza i chętnie uczestniczyły w rozmowie.

Spotkanie było nie tylko okazją do rozmowy o literaturze, ale także lekcją kreatywności. Uczniowie klas II ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Zelowie nauczyli się śpiewać piosenkę pt. „Duch Biblioteki”. Mieli również możliwość poznania instrumentów muzycznych, na których grał nasz gość, a także sami mogli spróbować swoich sił w grze na nich.

Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się, jak powstaje piosenka – od pierwszego pomysłu, poprzez dobór słów, aż po tworzenie rymów i melodii.

Dziękujemy panu Piotrowi za wspaniałe, pełne pasji i kreatywności spotkanie warsztatowe!